Alvydas Strigūnas, UAB "Prospektus" savininkas

Lietuvoje, kur aš gyvenu, yra draudžiama medžioti laukinius gyvūnus, naudojant naktines optikas, o naudojant paprastą prožektorių sumedžioti profesionaliai žvėrį yra praktiškai neįmanoma. Prieš šūvį medžiotojas įjungia prožektorių, kad matytų, kur šauti. Tai yra staigus šviesos blyksnis. Prožektoriumi pašvietus staigiu blyksniu - maksimumu, žvėriui suveikia baimės instinktas. Žvėriui instinktyviai “suveikia” automatizmas – bėgti, slėptis, nes natūralioje gamtoje tokių staigių šviesos blyksnių nėra. Dauguma šūvių yra paleidžiami į bėgantį žvėrį, tokiu būdu sunku pataikyti taip, kad žvėris būtų nušautas iškart. Kada žvėris nėra nušaunamas iš pirmo karto, o tik sužeidžiamas, mano nuomone, tai yra labai neprofesionalu - žvėris kankinasi.

Medžioklės metu, kuomet sėdėdavau bokštelyje, pradėjau galvoti, kad reikia sukurti kažką tokio, kas apšviestų žvėris ir jų nebaidytų. Tokiu būdu būtų galima išsirinkti ir stebėti norimą nušauti žvėrį. Prožektoriai, kurie šiuo metu yra naudojami medžioklėje kaip šviesos šaltiniai, nėra medžiokliniai prožektoriai, jie labiau yra baidymo priemonės, o ne pagalbininkai medžioklėje. Tokie prožektoriai, mano manymu, yra tinkami tik ieškoti sužeisto žvėries ar išlipti iš medžioklinio bokštelio.

Man kilo mintis sukurti apšvietimą, kuris būtų tapatus mėnulio šviesai. Atlikus labai daug bandymų bei pasitelkus į pagalbą mokslininkus, buvo sukurtas profesionalus AS-1 medžioklinis prožektorius su nuotoliniu valdymo pultu. AS- tai mano inicialai, o 1 reiškia pirmąjį sukurtą prožektorių. AS-1 prožektorius yra sukurtas, remiantis moksliniais tyrimais (vienas iš atliktų tyrimų - šerno reakcija į šviesos blyksnį). Šerno akies vyzdžiai tamsoje yra išsiplėtę. Preinant iš tamsos į šviesą, vyzdžiai traukiasi. Nenorint sukelti šoko, pakitimas turi įvyksti ne trumpiau, kaip per 2 minutes. Tiek laiko turėtų būti didinamas šviesos intensyvumas su AS-1 prožektoriumi.

AS-1 prožektoriaus centrinį šviesos spindulį blokuoja plokštė, pritvirtinta prie stovo. Nuo plokštės žemyn susidaro šešėlis kūgio formos iki pat žemės. Šešėlis, kūgio formos, apima visą šėryklą ir dar dalį ploto. Žvėrys stovi šešėlyje prie šėryklos, aplink šešėlį yra šviesos srautas, žiedo formos. Iš šono medžiotojas mato šerną. Matomumą sudaro žiedo formos šviesos srautas, apgaubiantis šešėlį. Tokiu principu sudaromas mėnulio efektas, kuris negąsdina žvėries.

Kuomet vyko AS-1 prožektoriaus testavimas, konkrečiau, kaip žvėris reaguoja į laipsnišką šviesos didėjimą ir mažėjimą, reikėjo prisivilioti kuo daugiau žvėrių į masinimo vietą. Pradėjau vilioti žvėris įvairiais rinkoje esančiais masalais. Ką pastebėjau? Laukinius žvėris dauguma šių vilioklių ne privilioja, o priešingai – atbaido. Supratau, jog tie viliokliai yra tik reklama ir rinkoje esantys masalai yra sukurti labiau medžiotojams, o ne žvėrims. Iš praktikos galiu pasakyti, kad dauguma medžiotojų renkasi vilioklį pagal sau patinkantį kvapą. Tuomet man kilo dar viena mintis – sukurti laukiniams gyvūnams tokius vilioklius, kurie tikrai viliotų žvėris ir išlaikytų juos kuo ilgiau masinimo vietose. Čia taipogi buvo atlikta begalė tyrimų. Turime nufilmavę daugiau, nei 1000 filmų natūralioje gamtoje. Darėme tiesiogines transliacijas iš miško, kad mūsų būsimi klientai pamatytų, kaip iš tiesų veikia mūsų gaminama produkcija, kad medžiotojai iš viso pasaulio matytų, kaip laukiniai gyvūnai reaguoja į tam tikrus kvapus, skonius bei jų skirtingas koncentracijas. To pasekoje, mano įmonė UAB “Prospektus” šiai dienai turi išskirtinių produktų, kurių nėra rinkoje. Kasdien dirbame ties naujų produktų kūrimu, nes šioje srityje tikrai yra ką veikti!

Žmogų-medžiotoją yra labai lengva apgauti su sintetiniu kvapu, o žvėries neapgausi. Labai klaidinga yra daryti išvadas tuomet, kuomet yra turima tik dalinė informacija. Medžiotojai turi žinoti, kad laukiniam gyvūnui yra reikalingas subalansuotas tiek kvapas, tiek skonis. Medžiotojų “galvojimai” apie vieno ar kito produkto veikimą ar neveikimą ir yra tik “galvojimai”, kurie daugumoje yra klaidingi. Mūsų įmonė UAB “Prospektus” medžioklėje jau ilgą laiką nusistovėjusius “galvojimus” keičia faktais ir įrodymais.


Sutikti

Naršydami „UAB Prospektus” el. parduotuvėje sutinkate, jog naudojame slapukus, kurie užtikrina sklandų apsipirkimą. Daugiau Informacijos